1 Milyar Yahoo Kullanıcısının Hesapları Buharlaştı
Yahoo  2013 yılında  1 milyar kullanıcısının   hesap bilgilerinin bilgisayar korsanları tarafından  ele geçirildiğini bildirdi.
California merkezli  teknoloji şirketinden bir yazılı açıklama yapıldı Açıklamada  2013 yılında bilgisayar korsanlarının yaptığı siber saldırıda  yaklaşık 1 milyar kullanıcının hesap bilgilerinin çalındığını  belirtildi.

Siber saldırıyı devlet destekli korsanların yaptığına inanıldığı  ifade edildi .Müşterilerin gizli bilgileri  ,telefon numaraları, e-posta  adresleri ,doğum tarihleri ve hesap doğrulama  kayıtları  çalındı. Açıklamada kullanıcıların  finansal bilgilerinin herhangi bir zarar görmediği  bildirildi.

Yapılan açıklamada 2013 senesindeki siber saldırının “devlet destekli” korsanlar tarafından gerçekleştirildiğine inanıldığı belirtildi. Bir sonraki yılda yine yani 2014 senesinde ise 500 milyon Yahoo kullanıcısının bilgilerinin çalındığı ortaya çıktı. 2014 yılında gerçekleşen 500 bin Yahoo kullanıcısının bilgilerinin eyllül ayında gerçekleştiği tespit edildi.

Aşağı yukarı her yıl yaşanan bu siber saldırı ile binlerce, milyonlarca kişinin bilgilerinin çalınması olayının artık yahoo ne kadar güvenli? sorusunu akıllara getirdi. Çünkü internet dünyası site eğer güvenli değilse artık o program, o site kullanılmayacaktır.
Aynı durum, yani Son 4 ayda tarihinin en büyük iki siber saldırı olayını kamuoyuna duyuran Yahoo'nun güvenlik protokollerinin ne derece "güvenli" olduğu tartışması, Amerikan medyasında yeniden alevlenmiş gözüküyor. Gerçekleşen İlk siber saldırıda bilgisayar korsanlarının ele geçirdiği bilgiler arasında 500 milyon kullanıcının adı, e-posta adresi, telefon numarası, doğum tarihi, karıştırılmış şifresi, hesap doğrulamak için gereken güvenlik sorusu ve cevabının bulunduğu ancak kredi kartı bilgisi gibi finansal bilgilerin çalınmadığı açıklanmıştı.

Yahoo kullanıcılarına yönelik olarak yapılan bu siber saldırının ardından ABD'nin en büyük telekomünikasyon firmalarından Verizon, geçen temmuz ayında Yahoo'nun ana işletme birimlerini 4,8 milyar dolara satın alma anlaşması yapmış, ilk siber saldırı haberlerinden sonra "anlaşma koşullarının yeniden müzakere edilebileceğini kamuoyu ile paylaşmıştı.”

Siber saldırılar neticesinde Yahoo'nun borsadaki hisseleri yüzde 2,7 değer kaybettiği görüldü.

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×