SAĞLIK Haberleri Tümü

Beyniniz İçin Yeşil Yapraklı Sebzeler Şifa Dağıyıyor

Araştırmalar yeşil yapraklı sebzelerin beyni koruduğunu ortaya çıkardı. ABD’nin Illinois Üniversitesi araştırmacıları yaşlılarda yeşil yapraklı sebzelerin tüketiminin kristalize zeka olarak bilinen yaşam deneyimleri ve eğitimle edinilen zekanın korunmasında yarımcı olduğu bilgisine ulaştı. Araştırmacıların çalışmalarına göre bitkilerde bulunan sarı renkli organik renklendirici lutein maddesi bulunduran ıspanak ,brokoli, kara lahana gibi yeşil yapraklı sebzelerin tüketilmesi beyin sinirlerini koruyor. Çalışmalarda 65-75 yaş aralığında bulunan 122 kişiye standart kriztalize zeka testi uygulandı. Katılımcıların kan örneklerindeki lutein seviyesine bakılarak , manyetik rezonans (MR) tekniği ile beyin yapıları incelendi. Kristalize zekanın korunduğu yer olarak bilinen beyindeki gri cevher üzerinde çalışmalarını yoğunlaştıran araştırma ekibi ,kanlarında lutein miktarı yüksek çıkan kişilerin zeka testi sonuçları daha yüksek çıktığını gözlemledi. Illinois Üniversitesi araştırmacılarından Marta Zamroziewicz, kandaki lutein miktarının yakın zamanda beslenme ile ilgili olduğunu ,beyindeki lutein birikimin de uzun vadeli beslenme alışkanlığına göre arttığını ifade etti. Zamroziewicz, katılımcılardan kanlarındaki lutein oranı yüksek olanların , parahipokampal kortekslerindeki gri cevherin daha kalın olma eğiliminde olduklarını tespit ettiklerini kaydetti. Kandaki lutein miktarının yaşam boyu kavramsal performansı etkilediğini söyleyen Marta Zamroziewicz "Beynin sağ tarafındaki parahipokampal kortekste gri cevher yoğunluğu, lutein ve kristal zeka arasındaki ilişkiyi açıklıyor." dedi. Zamroziewicz, beyindeki lutein birikiminin uzun vadeli beslenme alışkanlığına bağlı olarak artığını belirtti. ABD’li araştırmacıların yaptığı çalışmalar yeşil yapraklı sebzelerin beyni koruduğunu ortaya çıkardı.Araştırmalar yeşil yapraklı sebzelerin beyni koruduğunu ortaya çıkardı. ABD’nin Illinois Üniversitesi araştırmacıları yaşlılarda yeşil yapraklı sebzelerin tüketiminin kristalize zeka olarak bilinen yaşam deneyimleri ve eğitimle edinilen zekanın korunmasında yarımcı olduğu bilgisine ulaştı.

Araştırmacıların çalışmalarına göre  bitkilerde bulunan sarı renkli organik renklendirici lutein maddesi   bulunduran  ıspanak ,brokoli, kara lahana gibi yeşil yapraklı sebzelerin tüketilmesi  beyin  sinirlerini koruyor.

Çalışmalarda   65-75 yaş aralığında bulunan 122 kişiye  standart kriztalize zeka testi uygulandı. Katılımcıların  kan örneklerindeki lutein seviyesine  bakılarak   , manyetik rezonans (MR) tekniği ile  beyin yapıları incelendi. Kristalize zekanın korunduğu yer olarak bilinen beyindeki  gri cevher üzerinde çalışmalarını yoğunlaştıran   araştırma ekibi   ,kanlarında lutein miktarı  yüksek çıkan kişilerin zeka testi sonuçları daha  yüksek çıktığını gözlemledi.

Illinois Üniversitesi araştırmacılarından Marta Zamroziewicz,  kandaki lutein miktarının  yakın zamanda  beslenme ile ilgili olduğunu ,beyindeki lutein birikimin  de uzun vadeli beslenme alışkanlığına göre arttığını ifade etti. Zamroziewicz, katılımcılardan  kanlarındaki lutein oranı yüksek olanların ,  parahipokampal kortekslerindeki gri cevherin daha kalın olma eğiliminde olduklarını tespit ettiklerini kaydetti.

Kandaki lutein miktarının yaşam boyu kavramsal performansı  etkilediğini  söyleyen  Marta Zamroziewicz "Beynin sağ tarafındaki parahipokampal kortekste gri cevher yoğunluğu, lutein ve kristal zeka arasındaki ilişkiyi açıklıyor." dedi.

Zamroziewicz, beyindeki lutein birikiminin    uzun  vadeli beslenme alışkanlığına    bağlı olarak artığını belirtti. ABD’li araştırmacıların yaptığı çalışmalar yeşil  yapraklı sebzelerin  beyni koruduğunu ortaya çıkardı.

Yorum Gönder
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir. Teşekkür Ederiz.
Yorumunuz onaylanmıştır, teşekkür ederiz.
Ad Soyad
Yorumunuz