GÜNDEM Haberleri Tümü

Noel Pazarına Dalan Tır'ın Polanya Pkalakalı Olduğu Açıklandı

Berlin’deki tarihi Yıkık Kilise’nin bulunduğu Breitscheitplatz Meydanı’ndaki Noel pazarına dalan Tır ile bir saldırı gerçekleştirildi. Berlin’deki tarihi Yıkık Kilise’nin bulunduğu Breitscheitplatz Meydanı’ndaki Noel pazarına dalan Tır ile bir saldırı gerçekleştirildi.

Berlin'in turistik merkezlerinden Kurfürstendamm Caddesi'ndeki  Breitscheitplatz Meydanı'nda kurulan Noel pazarına dün yerel saatle 20.00'de giren Tır’ın Polonya plakalı olduğu belirtildi.

Terör saldırısı olduğu belirtilen bu olayın soruşturmasının son derece hassas bir şeklide sürdüğü belirtilirken olayın aydınlatılmasına  katkıda bulunabilecek her türlü ipucunun polisle paylaşması duyurusunda bulunuldu. Saldırıyla ilgili ayrıntılı bir açıklamanın Salı günü öğle saatlerinde yapılacağı ifade edildi.
Konuyla ilgili bir açıklama yapan  Almanya İçişleri Bakanı Thomas de Maiziere, Alman  televizyon  kanalına  yaptığı açıklamada, Berlin'de meydana gelen olayın herkesi  sarstığını, Berlin'de güvenlik birimleriyle görüştükten sonra ancak olaya ilişkin  net bir açıklama yapabileceğini dile getirirken incelemeler neticeinde elde edilen bulgular neticesinde bir açıklama yapılacağını söyledi.

İçişleri Bakanı Maiziere, "Şu anda 'saldırı'yı ağzıma almak istemiyorum ancak pek çok  şey buna işaret ediyor derken,güvenlik birimlerine güvenilmesini isteyerek, bu olay tam  olarak aydınlatılmak için hepimiz seferber olduk. “dedi.Saldırı ile ilgili olarak Almanya Cumhurbaşkanı Joachim Gauck da bir yazılı açıklama yaptı. Joachim Gauck, olay  hakkında çok şey bilinmese de düşüncelerinin hayatını kaybedenler ve onların  yakınlarında olduğunu belirtti.

"Bu, beni ve sayısız insanı üzen  Berlin ve ülkemiz için kötü bir  akşam." değerlendirmesinde bulunan Gauck, olayın ardından görev alan arama  kurtarma ve güvenlik ekiplerine teşekkür etti.

Yorum Gönder
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir. Teşekkür Ederiz.
Yorumunuz onaylanmıştır, teşekkür ederiz.
Ad Soyad
Yorumunuz