Hazineden Kural İhlalinde Bulunan Sigorta Şirketlerine Ceza Yağdı
Yapılan ikazlar neticesinde bazı sigorta şirketleri indirim yapmayınca Başbakan Yardımcısı Şimşek "Zorunlu trafik sigortasında aşırı yüksek prim teklifi başta olmak üzere kural ihlalinde bulunan sigorta şirketlerini tespit ettik.

Bu kapsamda Hazine, 27 şirkete idari para cezası kesti. Bu yıl mayıs ayından kasım sonuna kadar tüm araç grupları için primlerde ortalama yüzde 8'lik düşüş gerçekleşti. Prim düşüşleri arzuladığımız seviyede değil" diyen Bakan Şimşek, zorunlu trafik sigortasında aşırı yüksek prim teklifi başta olmak üzere kural ihlalinde bulunan sigorta şirketlerinin tespit edildiğini belirterek, bu kapsamda Hazine Müsteşarlığının 27 şirkete idari para cezası kestiğini ifade etti.
Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, ülkemizde araç sayısının hızla artması ve trafiğin yoğunlaşması nedeniyle ağır hasarlı kazalar meydana gelebilmekte ve bu hasar maliyetlerindeki yükselişe karşılık sektörün de primleri yükselttiğini gördüklerini, bunun üzerine hem sektörü rahatlatmak hem de vatandaşın uygun ve kaliteli hizmete ulaşması amacıyla önemli tedbirler aldıklarını belirtti.
Mehmet Şimşek, “2015 yılının ikinci yarısından itibaren primlerde meydana gelen artışı dikkatle izlediklerini ve yasal düzenlemeler yaptıklarını belirterek, bu çerçevede 26 Nisan'da çıkarılan kanun ile trafik sigortası maliyetlerinin öngörülebilir hale getirilmesi için yoğun çaba harcandığını Trafik sigorta kanununda yapılan değişiklikleri ile fiyatlamada istikrarı bozan yargı kaynaklı yapısal soruna karşı güvence sağlandığına ve primlerde aşağı yönlü trend başladığına dikkati çeken Şimşek, "Bu yıl mayıs ayından kasım sonuna kadar tüm araç grupları için ortalama yüzde 8'lik ve Otomobil araç grubu için ise yaklaşık yüzde 9'luk düşüş gerçekleşmiştir diyerek araç sahiplerine bir kolaylık daha sunarak,30 Eylül'den itibaren kimlik numarası ve plaka bilgileri girilerek, tüm sigorta şirketlerinin fiyatlarının karşılaştırmalı olarak görüntülenmesini sağladık” diye konuştu.

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×